BİST100 endeksi

TCMB, politika faizini 500 baz puan artırarak %30’a çıkardı. Beklentiler geçen hafta 500 baz puan iken, Pazartesi günü KKM ve KOBİ’lere ilişkin gelen haber akışı ile beklentiler kısmi de olsa yukarı yönlü revize edilmişti.

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

TCMB, politika faizini 500 baz puan artırarak %30’a çıkardı. Beklentiler geçen hafta 500 baz puan iken, Pazartesi günü KKM ve KOBİ’lere ilişkin gelen haber akışı ile beklentiler kısmi de olsa yukarı yönlü revize edilmişti. Son 3 ayda kümüle enflasyonun yaklaşık %16’larda olması ile de politika faizinin enflasyona yaklaşması adına 600 baz puan beklentimiz mevcuttu. Karar metninde parasal sıkılaşma sürecinin devam ettiği vurgusu yapılırken, enflasyonun yıl sonunda TCMB’nin III. Enflasyon Raporu toplantısındaki üst sınıra yakın seyredebileceğine vurgu yapıldı. Ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı sinyalleri verilirken, enerji fiyatlamalarının enflasyon üstünde baskı oluşturabileceği değerlendirildi.

 

Fed, Eylül toplantısında faiz oranını değiştirmedi. Banka politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 – 5,50 aralığında sabit tuttu. Fed, faiz oranının sabit tutulması kararını oy birliğiyle aldı. Aynı zamanda Fed yetkilileri, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için %5,6 olarak korurken, yıl sonuna kadar bir faiz artışının daha sinyalini verdi. Banka'nın enflasyon tahminleri ise bu yıl için %3,2'den % 3,3'e yükseltildi, 2024 için %2,5 olarak korunurken, 2025 yılı için %2,1'den %2,2'ye çıkarıldı. Enflasyon tahmini 2026 için %2 oldu.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı