img

Hibya'da 'Ekonomi Sohbetleri' gerçekleşti


İlkay Arıkan’ın moderatörlüğünü yaptığı Ekonomi Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Optimum Genel Müdür Yardımcısı Zafer Şenler oldu.

Sohbet havasında gerçekleşen yayında “sigorta sektörünün finans sektöründeki yeri ve önemi”, “sigorta ve sermaye piyasalarının finans sektöründeki işlevleri”, “sigorta ve sermaye piyasalarının finans sektörünü büyütmedeki ortak alanları”, “Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) ve her iki sektöre katkıları”, “Sigorta sektöründeki son gelişmeler ve ekonomik büyüklükler” konuları konuşuldu.

Bankacılıların sektör ekosisteminde egemenliğinin söz konusu olduğunu söyleyen Şenler,  “Sektörde Gayrisafi Yurtiçi hasılanın yüzde 1,5’una yakın bir payımız var. Aktif büyüklükler açısından baktığımızda Türkiye’deki finansal ekosistemin aktif büyüklüğü içerisinde yaklaşık yüzde 90, bankalar yer alırken sigorta yüzde 4,2 civarında yer alıyor.” dedi.

Şenler, sigortacılık sektörünün 200 bini aşkın kişiye istihdam sağladığına dikkati çekerek, “Aktif olarak çalışan 65 şirket var. Şirketlerde yaklaşık 21 bin kişi çalışıyor. Türkiye’de 16 bin tane acente var.” diye konuştu.

“Acenteler dijitalleşmeyi kendilerine bir rakip olarak görüyor”

Dijitalleşmenin acentelik üzerindeki etkileri hakkında konuşan Şenler, “Aslında dijitalleşme operasyonel derinliği artıracak ve acentenin işini kolaylaştıracak bir araç olarak görülmesi lazım. Dijitalleşme özellikle sektörü pandemi döneminde bir çıt yukarı çıkardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Şenler, Düzce’de yaşanan depremin daha büyüğünü beklediklerini ifade ederek, “Bildiğim kadarıyla sigortalanması gereken yapı stokunun şu an sadece yüzde 53-54’ü sigortalı.” dedi.

“Türkiye’deki araçların 3’te 1’i bile sigortalı değil”

Türkiye’deki araçların 3’te 1’inin bile sigortalı olmadığını öne süren Şenler, “Yüzde 26 milyon aracın 19,5 milyonunda trafik sigortası var. Gidilecek çok yol var. Pastayı büyütmek için çok fazla imkan var.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de 280 bin liranın altında araç yok”

Şenler, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) matrah limitlerinin değiştirilemesine ilişkin, “Matrah değişiklikleri yapılmış. Beklenen düzeyde değil. Fiyatların biraz düşüş göstereceği söyleniyor. Şu anki fiyat listelerine göre maksimum 77 bin liralık bu düşüş olacak. Çok da farklı büyük bir düşüş yok. Türkiye’de 280 bin liranın altında araç yok. Bir iki kişilik elektrikli araçlardan vardır.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.