Küresel borsalarda satış baskısı artıyor

Dün ABD’de fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin altında %3.6 azaldı. Dolar endeksinde tekrar yükseliş çabası görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizleri yön aramaya devam ediyor.

Küresel borsalarda satış baskısı artıyor

Dün ABD’de fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin altında %3.6 azaldı. Dolar endeksinde tekrar yükseliş çabası görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizleri yön aramaya devam ediyor. Dün tahvil faizleri de  yükseliş gösterirken bu sabah faizler %4.23 seviyesinden işlem görüyor. Bizim için kritik olan %4.14 seviyesinin altına inmedikçe Fed’in faiz indirimlerinin gündemde olduğunu düşünmüyoruz. Bu yüzden dolar küresel bazda değer kazanabilir. Euro Bölgesi’nde ise Sentix tüketici güven endeksi beklentilerin altında -16.8 puan açıklanırken veri son 7 ayın en yüksek seviyesine çıkarken ekonomiye dair hafif güven işaretleri vermeye başladı. Ancak Euro Bölgesi ekonomisinde büyümenin hala ağı yönlü baskı alında olduğunu izliyoruz. ECB üyesi Isabel Schnabel, enflasyondaki kayda değer düşüş yaşanması halinde daha fazla faiz artırımını masadan kaldırabileceğini ve ECB’nin faiz oranları 2024 ortasına kadar sabit bırakması için fırsat yaratabileceğini ifade etti. Dolar endeksinin değer kazanmasının ardından Eur/Usd ve Gbp/Usd paritelerinde düşüş yaşandı ve satış eğilimi artıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde aşağı yönlü baskının Fed’in faiz duruşunu değiştirebileceği şekilde yorumlanması ve yılsonu pozisyon kapatmaların gerçekleşmesiyle altın fiyatları açılışta rekor seviyeyi test etmişti ancak doların küresel bazda haftaya değer kazanarak başlaması altın fiyatlarında açılışta görülen kazançları sildi ve gümüşte de satışların yaşanmasını sağladı. Tahvil faizleri değerli madenlerde yönün belirlenmesine yardımcı olabilir. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman petrol arz kesintilerinin gelecek yılın ilk çeyreğinin ötesine kesinlikle taşınabileceğini belirtmesine rağmen petrolde satış baskısı devam ediyor. OPEC üyelerinin geçen hafta beklenildiği kadar petrolde arz kesintisine gitmemesi petrol fiyatlarını aşağıya çekmişti. Tahvil faizlerindeki toparlanma ve sert yükseliş sonrası kar satışlarının yaşanması endekslerde satışların artmasına neden olurken ABD borsaları dünü satıcılı kapatırken, Avrupa borsaları da benzer şekilde Dax hariç günü düşüşle tamamladı. Asya borsaları da bir süredir yaşadığı satış baskına devam ederek küresel borsalardan ayrışmadı. Asya tarafından gelen verilerde Çin’de özel sektöre ait Caixin hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 51.5 puana yükselirken, Avustralya Merkez Bankası ise faizleri beklentiler dahilinde %4.35 seviyesinde sabit bıraktı.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 50.8 gelmesi beklenirken, ISM hizmetler PMI verisinin ise 52.2 açıklanacağı öngörülmekte. ABD’de hizmetler sektöründe güçlü eğilim devam ediyor. İmalat tarafının büyümeye olan negatif etkisini ortadan kaldırmakta. JOLTS açık iş sayısının ise 9.31 milyon kişi geleceği tahmin ediliyor. İstihdama dair gelecek bu veri bize yatırımların iş gücüne katkısını görmemiz açısından oldukça önemli olacaktır. Çünkü Cuma günü ABD’den açıklanacak istihdam verileri kritik önem arz ediyor. Euro Bölgesi’nde ise büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 48.2 puan açıklanması beklenirken hizmetler sektörü son 3 aydır daralma yaşıyor. ÜFE aylık bazda %0.2 beklenirken, yıllık bazda ÜFE’nin de %-12.4’ten %-9.5’e yükseleceği tahmin ediliyor.

Kaynak Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı